Vše, co potřebujete vědět o vysoké hladině cholesterolu

Cholesterol je základní složkou lidského těla, která je nezbytná pro různé funkce, například pro tvorbu vitaminu D a některých hormonů.1 Vyšší než normální hladina cholesterolu může způsobit zdravotní problémy. Podívejme se na to, co je příčinou vysoké hladiny cholesterolu a jak ji regulovat.

Cholesterol je přirozený steroid, který se nachází v krvi ve formě malých částic, které lze rozdělit na lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) velmi chudé na cholesterol a lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) velmi bohaté na cholesterol. Vysoké hladiny LDL cholesterolu, tzv. "špatného cholesterolu", způsobují zužování tepen a zvyšují tak riziko kardiovaskulárních onemocnění nebo mozkové příhody. Naproti tomu zvýšená hladina HDL cholesterolu, tzv. "dobrého cholesterolu", zabraňuje ucpávání tepen a snižuje toto riziko.1

Přečtěte si více o těchto typech cholesterolu. Riziko srdečního onemocnění nebo cévní mozkové příhody zvyšuje nejen vysoká hladina cholesterolu, ale je třeba vzít v úvahu i další rizikové faktory, jako je kouření, vysoký krevní tlak, věk, pohlaví, diabetes mellitus 2. typu a výskyt srdečních onemocnění v rodině.2 Přečtěte si další informace o cholesterolu a srdečních onemocněních.

Co způsobuje vysokou hladinu cholesterolu?

Faktory, které jsou zodpovědné za vysokou hladinu cholesterolu, jsou uvedeny na obrázku č. 1.2

Obrázek č. 1: Příčiny vysoké hladiny cholesterolu.2

 • Dědičné: Vysoká hladina cholesterolu může záviset na vaší genetické predispozici. Vysoké riziko hrozí všem, kteří mají v rodině vysokou hladinu cholesterolu.
 • Faktory životního stylu: Nedostatek pohybu, strava bohatá na nasycené tuky předurčuje k vysoké hladině cholesterolu.
 • Základní zdravotní stavy: Příčinou vysokého cholesterolu může být onemocnění, jako je nízká funkce štítné žlázy.

Proč byste si měli nechat zkontrolovat hladinu cholesterolu?

Někteří pacienti o své zvýšené hladině cholesterolu vůbec nemusí vědět. Ta však zvyšuje riziko onemocnění, jako je cévní mozková příhoda a srdeční choroby.2 Evropská kardiologická společnost/Evropská společnost pro aterosklerózu proto doporučuje screening cholesterolu pro posouzení rizika kardiovaskulárních onemocnění.1

Jaké jsou příznaky vysoké hladiny cholesterolu?

Příznaky vysokého cholesterolu se vůbec neprojevují. Problém nastává ve chvíli, kdy v důsledku zvýšeného cholesterolu v krvi dojde k poškození důležitých orgánů v podobě cévní mozkové příhody nebo infarktu myokardu. Jediným spolehlivým způsobem, jak si ověřit hladinu cholesterolu je krevní test.

Máte obavy z léčby?

Existují účinné strategie a léčebné postupy, které vám pomohou vysokou hladinu cholesterolu řešit a snížit tak riziko srdečního onemocnění nebo cévní mozkové příhody. Váš lékař vám pomůže najít nejvhodnější způsob léčby.
Lékař vám pro začátek doporučí různé úpravy životního stylu. V případě potřeby vám může předepsat léky snižující hladinu špatného cholesterolu, aby se snížilo riziko mozkové příhody a srdečních onemocnění.2 Přečtěte si více o léčbě.

Tipy pro prevenci srdečních onemocnění a kontrolu hladin cholesterolu

Lékař vám může doporučit následující změny stravy a životního stylu, které vám pomohou kontrolovat zvýšenou hladinu cholesterolu a snížit riziko srdečních onemocnění. (obrázek č. 2):2,3,4

Obrázek č. 2: Změny životního stylu pro kontrolu vysoké hladiny cholesterolu.2

 • Přestat kouřit: Přestat kouřit pomáhá předcházet srdečním onemocněním bez ohledu na hladinu cholesterolu.
 • Snížení hmotnosti: Obezita zvyšuje riziko srdečních onemocnění a snížení hmotnosti pomáhá v prevenci. Další informace o hubnutí.
 • Změny ve stravování: Snížení množství nasycených tuků ve stravě pomáhá předcházet srdečním onemocněním. Ne všechny tuky jsou však špatné. Můžete konzumovat zdravé nenasycené tuky. Zde je seznam potravin bohatých na nasycené a nenasycené tuky (obrázek č. 3). Přečtěte si o receptech s nízkým obsahem cholesterolu.

Obrázek č. 3: Potraviny bohaté na nenasycené a nasycené tuky.2,3,4

Cvičení: Pravidelné cvičení může chránit před srdečními chorobami.

Poznámka: Převážná většina cholesterolu v těle vzniká endogenní biosyntézou de novo, nikoliv příjmem potravy.

Lékař vám také může doporučit doplňky stravy, které vám pomohou regulovat hladinu cholesterolu, pokud je budete užívat s vhodnou stravou.
Přečtěte si více o těchto doplňcích stravy.

ZDROJE

 1. Huff T, Jialal I. Physiology, Cholesterol. [Updated 2019 Mar 13]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL), 2019.
 2. InformedHealth.org. High cholesterol: Overview. 2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279318/. Accessed on: 28 March 2023.
 3. Grützmacher P, Öhm B, Szymczak S, et al. Primary and secondary prevention of cardiovascular disease in patients with hyperlipoproteinemia. Clin Res Cardiol Suppl. 2017;12(1):22–26.
 4. InformedHealth.org. High cholesterol: Lowering cholesterol without tablets. 2013.Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279316/. Accessed on: 28 March 2023.
 5. InformedHealth.org High cholesterol: Does reducing the amount of fat in your diet help? 2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279315/. Accessed on: 28 March 2023.

Změny životního stylu

Změna jídelníčku a více pohybu v kombinaci s doplňkem stravy mohou společně přispět k udržení správné hladiny cholesterolu.

Přečtěte si více

Vysoký cholesterol a kardiovaskulární onemocnění

Vysoká hladina LDL cholesterolu může zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Přečtěte si více