Jak snížit hladinu cholesterolu

Rychlá úprava zvýšené hladiny cholesterolu snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Zatímco změna životního stylu je základem kontroly cholesterolu, léky na snížení cholesterolu jsou obvykle předepisovány osobám, které se těmto změnám brání.

Proč byste se měli obávat vysoké hladiny cholesterolu?

Cholesterol je nepostradatelný pro řadu tělesných funkcí. Abnormální hladina cholesterolu v krvi však má na lidské zdraví zpravidla negativní vliv. Vysoká hladina LDL cholesterolu (tzv. hypercholesterolémie) může způsobit ukládání tuku ve stěně cév (vznik aterosklerotických plátů), což může následně zvyšovat riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Získejte představu o tom, co je cholesterol.

Obrázek č.1: Aterosklerotický plak (cholesterolový povlak) v cévách.

Proto je důležité znát způsoby, jak snížit abnormální hladinu cholesterolu, a je to nezbytné pro zdravý život.1

Jak snížit hladinu cholesterolu

Podívejme se na způsoby, jak snížit "špatný" LDL cholesterol a zvýšit "dobrý" HDL cholesterol.

Změny životního stylu a jejich vliv na snížení hladin cholesterolu

I malé změny v životním stylu vám mohou pomoci upravit hladinu cholesterolu. Změna životního stylu je základem léčby poruch metabolismu lipidů a obezity. Jaké úpravy životního stylu můžete zvolit?

1. Přechod na stravu s nízkým obsahem nasycených a trans-mastných kyselin

Zdravý stravovací plán zahrnuje omezení nasycených a trans-tuků a zvýšení příjmu mono- a polynenasycených mastných kyselin. Pro dosažení příznivé hladiny cholesterolu je nutné přejít na stravu bohatou na ovoce, zeleninu, libové maso a celozrnné výrobky.

2. Začlenění funkčních potravin nebo doplňků stravy

Funkční potraviny a doplňky stravy jsou definovány jako potraviny nebo složky potravin, které poskytují výhody nad rámec základní výživy a stravy, a mohou tak přispívat ke zdravému životnímu stylu.

Ke snížení hladiny cholesterolu se stále častěji používají funkční potraviny a doplňky stravy. Velmi oblíbeným příkladem funkční potraviny jsou ovesné vločky. Kromě toho, že ovesné vločky dodávají energii a výživu, je známo, že snižují hladinu cholesterolu v krvi. Mezi další funkční potraviny a doplňky stravy, které mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu, patří červená fermentovaná rýže, lněné semínko a potraviny bohaté na rostlinné steroly a stanoly. Zjistěte více o doplňcích stravy pro kontrolu hladiny cholesterolu.

3. Fyzická aktivita a pravidelné cvičení

Fyzická nečinnost je známým rizikovým faktorem některých kardiovaskulárních onemocnění. Fyzická aktivita a pravidelné cvičení pomáhají snižovat celkové riziko kardiovaskulárních onemocnění tím, že redukují hmotnost, snižují výskyt diabetu 2. typu a regulují krevní tlak a hladinu lipidů.

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje pro zdravý život bez nemocí alespoň 150 minut aerobní fyzické aktivity střední intenzity nebo 75 minut aerobní fyzické aktivity vysoké intenzity během týdne.

4. Udržování zdravé tělesné hmotnosti

Pokud plánujete snížit hladinu cholesterolu, měla by být kontrola hmotnosti prioritou. Snížení nadváhy, zejména u osob s metabolickým syndromem, může pomoci snížit hladinu LDL (špatného) cholesterolu.

Přečtěte si více o změnách životního stylu.

Léky na snížení hladiny cholesterolu

Léky na snížení hladiny cholesterolu jsou vhodné pro osoby, které nejsou schopny snížit hladinu cholesterolu pouze změnou životního stylu. V současné době je k dispozici několik skupin léků na snížení hladiny cholesterolu, z nichž každá má jedinečný mechanismus účinku.

Obrázek č. 2: Léky na snížení hladiny cholesterolu.3

Váš lékař vybere nejvhodnější lék na základě vašich laboratorních parametrů a dalších specifikací. V současné době se ke snížení cholesterolu používají tyto skupiny léčiv: 3

1. Statiny: léky blokující enzym, který se podílí na tvorbě cholesterolu v těle.

2. Kyselina nikotinová: známá také jako niacin nebo vitamin B3, významně zvyšuje "dobrý" HDL cholesterol a snižuje "špatný" cholesterol v těle tím, že blokuje odbourávání tuků v tukové tkáni.

3. Fibráty: fibráty snižují triacylglyceroly a mohou také zvýšit „dobrý“ HDL cholesterol.

4. Sekvestranty žlučových kyselin: Sekvestranty žlučových kyselin jsou léky, které snižují LDL cholesterol tím, že zvyšují přeměnu cholesterolu na žlučové kyseliny v játrech.

5. Ezetimib: ezetimib je lék, který je schopný selektivně inhibovat absorpci cholesterolu z potravy.

6. Inhibitory proprotein konvertázy subtilisin/kexin typu 9 (PCSK9): snižují hladinu LDL cholesterolu v krvi tím, že podporují jeho odbourávání v játrech.

ZDROJE

  1. Huff T, Jialal I. Physiology, Cholesterol. [Updated 2023 Mar 6]. StatPearls Publishing; Treasure Island (FL), 2019.
  2. Enkhmaa B, Surampudi P, Anuurad E, et al. 2018. Lifestyle changes: Effect of diet, exercise, functional food, and obesity treatment on lipids and lipoproteins. Endotext. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK326737/. Accessed on: 28 March 2023.
  3. Zodda D, Giammona R, Schifilliti S. Treatment strategy for dyslipidemia in cardiovascular disease prevention: Focus on old and new drugs. Pharmacy (Basel). 2018;6(1):10. 

Změny životního stylu

Jak snížit hladinu cholesterolu. Úprava životního stylu a léky snižující hladinu cholesterolu mohou pomoci snížit hladinu cholesterolu.

Přečtěte si více

ArmoLIPID PLUS®

ArmoLIPID PLUS® je doplněk stravy, který společně se zdravou stravou a dostatkem pohybu pomáhá udržovat správnou hladinu cholesterolu.

Přečtěte si více