Co je to cholesterol?

Každý už slyšel o cholesterolu a o tom, že vysoká hladina cholesterolu škodí zdraví. Co je to ale cholesterol? Je cholesterol špatný? Pokud máte podobné otázky týkající se cholesterolu, už nemusíte hledat dál! V tomto článku najdete vše, co potřebujete vědět o cholesterolu.

Cholesterol je látka lipidové (tukové) povahy která se vytváří v těle nebo se získává z potravy. Hraje významnou roli ve fungování každé buňky v těle. Cholesterol je nezbytný pro tvorbu některých hormonů, vitaminu D a také pro tvorbu žlučových kyselin, které pomáhají při trávení tuků přijatých potravou.1
Okolo 60 - 75 % celkového cholesterolu si tělo vytváří samo. Zbývajících 25 - 40 % cholesterolu pochází z potravy, kterou jíme.1

Jak vaše tělo reguluje hladinu cholesterolu?

Játra jsou řídícím centrem hladiny cholesterolu v těle. Při nedostatku cholesterolu jej produkují a při jeho nadbytku jej odstraňují žlučí do střev.
Cholesterol se nerozpouští ve vodě ani v krvi. Tělo tedy kombinuje cholesterol s bílkovinnými částicemi, aby ho mohlo krví přenášet a vytváří tak tzv. lipoproteinové částice. Dva hlavní typy lipoproteinů jsou lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL), které přenášejí cholesterol krevním řečištěm z jater do různých buněk těla, a lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL), které přenášejí cholesterol naopak z periferie do jater.1,2

Je cholesterol dobrý nebo špatný?

Záleží na tom, který typ lipoproteinových částic (typ cholesterolu) má zvýšenou nebo sníženou hladinu. Nadbytek LDL částic (vysoká hladina LDL cholesterolu) způsobuje, že se cholesterol v těle ukládá, zejména ve stěnách cév. Pokud vaše tělo nemá dostatek HDL částic (nízká hladina HDL cholesterolu), přebytečný cholesterol nemůže být transportován zpět do jater. Výsledkem je zúžení cév. Dochází k zesílení jejich stěny, cévy postupně ztrácejí svoji pružnost, a tento stav vede ke zvýšení rizika srdečních onemocnění.
LDL cholesterol se proto nazývá "špatný cholesterol", zatímco HDL cholesterol se nazývá "dobrý cholesterol". Vysokou hladinou cholesterolu obvykle myslíme vyšší hladinu špatného (LDL) cholesterolu. Ta bývá někdy doprovázena i nízkou hladinou hodného (HDL) cholesterolu. Tato kombinace nebo i samotné zvýšení LDL může být škodlivé pro naše zdraví.3,4 Přečtěte si více o příčinách nízké hladiny cholesterolu a jejich škodlivosti.

Co způsobuje zvýšení hladiny cholesterolu nad normální hodnoty?

Vysoká hladina cholesterolu v těle je důsledkem různých faktorů, například životního stylu a genů.

Obrázek č. 1 Příčiny vysoké hladiny cholesterolu.5-7

Genetika: Geneticky podmíněné choroby zahrnují například poruchu genů, které regulují zpětný transport LDL do jater, což vede k vysokým hladinám LDL cholesterolu v těle.

Životní styl a strava: U osob se sedavým způsobem života je riziko zvýšení hladiny cholesterolu vyšší než u osob s aktivním způsobem života. Konzumace stravy bohaté na trans-tuky a nasycené tuky navíc zvyšuje riziko vysoké hladiny cholesterolu.

Poruchy zdraví: Nemoci, jako je například nedostatečná činnost štítné žlázy, mohou vést k vysoké hladině cholesterolu.

Léky: Některé léky, jako jsou steroidní hormony, léky potlačující imunitní systém a léky snižující krevní tlak, mohou mít na hladinu tuků v krvi také negativní vliv.

Některé faktory spolu s vysokou hladinou cholesterolu zvyšují riziko srdečních onemocnění.:5

 • Rodinná anamnéza srdečních onemocnění
 • Mužské pohlaví
 • Kouření
 • Nemoci, jako je vysoký krevní tlak a cukrovka.

Zjistěte více o příčinách vysoké hladiny cholesterolu.

Jak můžete regulovat hladinu cholesterolu?

Pro udržení zdravé hladinu cholesterolu můžete udělat následující kroky:8

 • změny ve stravování: Jezte středomořskou stravu. Jinými slovy, jezte ovoce, ořechy, celozrnné výrobky, zeleninu, luštěniny, olivový olej, drůbež a ryby. Snižte příjem nasycených tuků ve stravě. To znamená, že budete konzumovat více ryb a rostlinných olejů a omezíte mléčné výrobky a maso s vysokým obsahem tuku. Pokud změny ve stravování nestačí k úpravě hladiny cholesterolu, mohou vám pomoci doplňky stravy nebo funkční potraviny. Inspiraci pro vhodné recepty najdete zde.
 • cvičení: Pravidelné cvičení pomáhá udržovat hladinu cholesterolu a předcházet komplikacím spojeným s vyšší hladinou cholesterolu. Zde se dozvíte, jak může fyzická aktivita snížit hladinu cholesterolu.

Kromě výše zmíněného, riziko kardiovaskulárních příhod snižuje i zanechání kouření.1
Přečtěte si více o různých opatřeních, která vám může lékař doporučit ke kontrole hladiny cholesterolu.

ZDROJE

 1. Povey K. Developing food products, which help consumers to lower their cholesterol level. In: Developing Food Products for Consumers with Specific Dietary Needs. Woodhead Publishing, 2016. p. 173-199.
 2. InformedHealth.org. What is cholesterol and how does arteriosclerosis develop?2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279327/. Accessed on: 26 April 2023.
 3. Welty FK. Hypobetalipoproteinemia and abetalipoproteinemia. Curr Opin Lipidol. 2014;25(3):161–168.
 4. Rader DJ, deGoma EM. Approach to the patient with extremely low HDL-cholesterol. J Clin Endocrinol Metab. 2012;97(10):3399–3407.
 5. InformedHealth.org.High cholesterol: Overview. 2013. Available at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279318/. Accessed on: 26 April 2023.
 6. Crichton GE, Alkerwi A. Physical activity, sedentary behavior time and lipid levels in the Observation of Cardiovascular Risk Factors in Luxembourg study. Lipids Health Dis. 2015;14:87.
 7. Herink M. Medication Induced Changes in Lipid and Lipoproteins. In: Feingold KR, Anawalt B, Boyce A, et al.(eds). MDText.com: South Dartmouth (MA), 2000.
 8. Mach F, Baigent C, Catapano AL, et al. 2019 ESC/EAS Guidelines for the management of dyslipidaemias: lipid modification to reduce cardiovascular risk: The Task Force for the management of dyslipidaemias of the European Society of Cardiology (ESC) and European Atherosclerosis Society (EAS), Eur Heart J. 2019; pii: ehz455

Změny životního stylu

Změna jídelníčku a více pohybu v kombinaci s doplňkem stravy mohou společně přispět k udržení správné hladiny cholesterolu.

Přečtěte si více

Test na cholesterol

Test na cholesterol pomáhá lékaři zjistit hladinu cholesterolu a dalších typů tuků v těle.

Přečtěte si více